Społeczeństwo wykształciło w sobie przekonanie, że korzystanie z pomocy lekarza psychiatry jest równoznaczne z chorobą psychiczną wymagającą leczenia zamkniętego.

Pokutuje stereotyp szpitala psychiatrycznego, w którym pacjenci są ubezwłasnowolnieni i szprycowani lekami, bo stanowią zagrożenie dla siebie i innych. Zapomina się, a w zasadzie nie nabywa w drodze edukacji wiedzy o tym, że o psychikę trzeba dbać tak samo jak o ciało. Kiedy kogoś boli serce idzie do kardiologa. Zatem kiedy kogoś boli „dusza”, czyli psychika, powinien udać się po pomoc. Od pewnego czasu lekarze i organizacje pomocowe robią wiele by przekonać polskie społeczeństwo, że depresja, podobnie jak inne zaburzenia nastroju nie jest po prostu fanaberią, ale poważną chorobą.

Przede wszystkim lęk i poczucie izolacji, które towarzyszą sukcesywnie od dłuższego czasu powodują, że organizm działa w stanie stałego napięcia. W takiej sytuacji produkuje za dużo kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny.

Taki koktajl hormonalny w organizmie powoduje dalekosiężne skutki i może negatywnie odbić się na zdrowiu. Podkreślam jednak, że wpływ długotrwałego stresu na życie i zdrowie człowieka jest dobrze zbadany i to, co obserwuje się obecnie można śmiało opisać stanem permanentnego pobudzenia organizmu. Taki stan na krótką metę może działać pozytywnie, na przykład stymulując do działań ochronnych. Natomiast na dłuższą metę działa destrukcyjnie – odbiera siły i uniemożliwia odpoczynek.

Sięganie po używki zawsze wiąże się z emocjami. To w jaki sposób ludzie korzystają z używek bezpośrednio wiąże się z tym jak radzą sobie z przeżywaniem emocji.

Zwiększony poziom lęku, działanie w stanie permanentnego stresu i przebodźcowanie informacjami negatywnymi, od których trudno jest uciec to bez wątpienia stymulatory zwiększonego korzystania z używek. Jeżeli dołoży się do tego ograniczenie możliwości ekspresji emocjonalnej, poprzez odebranie możliwości interakcji społecznych powstanie prawdziwie zabójczy „koktajl”. Nie da się jednoznacznie wskazać, co bardziej pcha ludzi w objęcia używek. Moim zdaniem jest to bardzo indywidualna właściwość każdej osoby. Jestem jednak przekonany, że w obecnej sytuacji, oba czynniki są równie groźne i musimy kontrolować ich wpływ na społeczeństwo.

Agencja Informacyjna, Opinie,17.01.2021

You may also like

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: