fbpx

Bezpośrednie tłumaczenie słowa queer z języka angielskiego oznacza coś dziwnego, lub odmieńca. Z tego też powodu queer studies oznacza zazwyczaj studia o odmienności. Do niedawna jeszcze określenie drugiej osoby mianem queer było obraźliwym i dyskryminującym wyzwiskiem. Obecnie jednak ruch emancypacyjny LGBT+ odzyskał to słowo i zmienił je w synonim akronimu LGBT+ i innych określeń mniejszości seksualnych. W psychologii, socjologii i innych naukach społecznych mianem queer określa się tożsamości i orientacje wymykające się z ram heteronormatywności i cisnormatywności, oraz schematów płci i binaryzmu płciowego.

Zapraszam do wysłuchania mojej rozmowy na temat historii polskiego ruchu queer.

Odbyła się ona w trakcie Konferencji Naukowej organizowanej przez Studenckie Koło Naukowe MyGender działające na SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie.

Gość: Szymon Niemiec, jeden z organizatorów pierwszych parad równości w Polsce

Prowadzenie: Kamil Kuhr

Opis: Machające z balkonów osoby sojusznicze, trzymająca się za ręce para dziewczyn i morze tęczowych flag to niektóre ze skojarzeń, które przywołuje na myśl hasło Parada Równości. Nie zawsze tak było i dalej nie zawsze jest, co dobitnie pokazały doświadczenia z Marszu Równości w Białymstoku. W trakcie rozmowy przyjrzymy się temu, co wpłynęło na kształt rzeczywistości, jaką znamy dzisiaj.

Opis wydarzenia

Jeżeli chcesz zaprosić mnie na konferencję lub inną formę wystąpienia, napisz do mnie koniecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.