Ketamina – recenzja książki

Okres świąteczny to doskonały czas na nadrobienie zaległości z lekturami. Na pierwszy ogień poszła u mnie prawdziwa perełka. Prosto z drukarni trafiła do mnie książka wydawnictwa Cień Kształtu. Tłumaczenie powierzono jednemu z moich ulubionych specjalistów od nowych podejść terapeutycznych – Macieja Lorenca. Mowa oczywiście o „Ketamina” – książce, którą napisała prof. Bita Moghaddam, jedna z najbardziej utytułowanych i znanych badaczek w zakresie neurofarmakologii. Maciej Lorenc jako tłumacz, jak zwykle nie zawiódł i jeszcze przed świętami do moich rąk trafiło to niesamowite kompendium wiedzy o substancji, która ostatnio zaczyna przebojem wbijać się na rynek psychiatrii i psychoterapii depresji i zaburzeń stresu pourazowego.

Od ekspertki dla ekspertów…

Prof. Bita Moghaddam jest ekspertką w dziedzinie neuronauki, biochemii i farmakologii. Opublikowała ponad 150 artykułów naukowych. Specjalizuje się w mechanizmach neuronalnych, które leżą u podstaw procesów poznawczych, emocjonalnych i behawioralnych związanych z różnymi zaburzeniami psychicznymi. Od ponad 30 lat bada wpływ ketaminy na mózg człowieka.

Na 152 stronach, bogato okraszonych przypisami i rycinami, autorka ze swadą opisuje historię odkrycia ketaminy, jej właściwości znieczulające, oraz mówi o jej wpływie na receptory i neuroprzekaźniki w mózgu. Bez lęku pisze o tym, jak jest ona używana rekreacyjnie oraz o niebezpieczeństwach związanych z jej używaniem.

W przystępny dla każdego, kto interesuje się psychiatrią i psychologią sposób opisuje mechanizmy, które mogą odpowiadać za potencjał ketaminy w łagodzeniu zaburzeń depresyjnych. To co dla mnie stanowi szczególną wartość, to jej krytyczne podejście do wykorzystania tej substancji w medycynie. Profesor Moghaddam nie boi się mówić wprost o zbyt szybkim, zdaniem wielu specjalistów, sposobie wprowadzenia jednego z enancjomerów ketaminy przez firmę Johnson&Johnson na rynek pod nazwą Spravato. Opisuje wprost różnice pomiędzy S-ketaminą a R-ketaminą, oraz różnicuje ich wpływ na antydepresyjne działanie leku. Ilość wiedzy, którą zaczerpnąłem z książki jest imponująca.

Podsumowanie

Podsumowując – praca profesor Moghaddam, pod tłumaczeniem Macieja Lorenca jest zdecydowanie godną polecenia lekturą zarówno dla ekspertów w dziedzinie zdrowia psychicznego, jak i szerokiego grona odbiorców zainteresowanych terapeutycznym zastosowaniem ketaminy.

Książkę można zamówić na stronie Wydawnictwa Cień Kształtu

Otagowano , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.